wtorek, 31 stycznia 2017

Z serduszkiem

Mam fazę na iris folding, ale mam też ochotę na jakieś urozmaicenia. Więc kombinuję z różnymi panelami i ozdobami. Lubię styl clean & simple, więc na serduszkowe wyzwanie powstała taka craftowa karateczka.






niedziela, 29 stycznia 2017

Kartka z tancerką

Taką karteczkę zrobiłam dla kogoś, kto pasjonuje się tańcem. To najtrudniejszy wzór, jaki robiłam. Wycinanie było trudne, papier się rwał, zamiast wycinać, a na koniec okolice ręki musiałam przykleić do podłoża, bo się nie chciało trzymać. Klej Hobby też nie chciał tego trzymać, musiałam poprawiać silikonowym. Macie jakieś pomysły na to? Kartka jest przecież z grubego brystolu, nie powinna się tak podle zachowywać.

Wykorzystałam znowu papier do origami. Jest najlepszy do wzorów, w których używa się dużej liczby pasków, bo nie odstaje i nie odkleja się. Papier o gramaturze drukarkowego mocno odstaje, więc nadaje się do wzorów, gdzie pasków nie jest dużo i za bardzo nie nakładają się na siebie.





sobota, 28 stycznia 2017

TUSAL 2017

Źle się dziś czułam, więc nie dałam rady zrobić zdjęcia, kiedy świeciło słońce, a jednak lampa do telefonu, która miała pasować do każdego modelu, nie pasuje do mojego, więc jest, jak jest. Jak będę miała przypływ gotówki, to zamówię light box. ;)

Słoiczek się zapełnia, przybyło ciemnych nitek. W najbliższym czasie będę robić haft koralikowy, więc raczej nic nie przybędzie w lutym. No ale jak mus, to mus. ;)



czwartek, 26 stycznia 2017

Kartka dla bibliofila

Zrobiłam ostatnio wiele kartek, ale żadnej nie mogę skończyć, bo brakuje mi tekturek. Ta wyjątkowo tekturek nie potrzebuje. ;)




środa, 25 stycznia 2017

Kartka z serduszkiem

Jeszcze jedna kartka z serduszkiem. Tym razem użyłam papieru do origami. Ten papier jest kapitalny! Łatwo tnie się go nożykiem i wygodnie zgina, bo jest zrobiony z takiego sreberka, jakiego używamy w kuchni.



Myślałam, żeby zrobić kilka takich kartek i wystawić na Allegro, ale nie nadążam! One są tak czasochłonne, że nie będę w stanie zrobić kartek nawet dla wszystkich przyjaciół, a co dopiero na sprzedaż. Może mi się uda ze świątecznymi - już zaczęłam. ;)



wtorek, 24 stycznia 2017

Kobieta pod parasolem

Ponieważ pierwsze krzyżyki wyszły mi nieźle, postanowiłam zamówić kanwę z oczkami o rozmiar mniejszymi - 14 ct. Zamówiłam komplet kanwa + muliny.

Bosz, jakież to maleńkie! Z kanwą 11 ct czasami miałam problemy i nie widziałam, gdzie jeszcze brakuje krzyżyka, ale 14 ct to taka malizna, że bez lupy nie da rady! Przez kanwę w ogóle nie widać igły, więc nie ma jak trafiać w dziurki od spodu, trzeba odwracać robótkę. Ale mimo to ten zestaw podobał mi się dużo bardziej niż poprzedni z pieskiem.



Plusy:
1. Kanwa jest miękka, da się ją nałożyć na tamborek.
2. Przez lupę w miarę widać oczka (ale mniejszy rozmiar już byłby bezużyteczny niestety).
3. Mniejszy rozmiar daje więcej możliwości, a małe wzory lepiej wyglądają.
4. Wzór był wydrukowany trochę lepiej niż na kanwie z pieskiem.
5. Do kompletu dołączony był wzór graficzny na tyle duży, że można było się do niego odwoływać., Zwłaszcza przy backstitchu okazał się pomocny.
6. Mulina supliła się mniej i nie zahaczała o brzegi kanwy! To ogromny plus!

Minusy:
1. Bardzo małe dziurki, nic nie widać. :(
2. Nitkę trzeba rozdzielać, bo na tej kanwie haftuje się tylko 3 włóknami (to koszmar, nitka się supli, dużo się jej traci, bo te supły można jedynie odciąć).
3. Zabrakło mi muliny na konary pierwszoplanowego drzewa!
4. Wzór jest krzywo nadrukowany. Wszędzie tam, gdzie jest tylko jeden krzyżyk w rzędzie, wzór wystaje spod haftu z jednej albo z drugiej strony. Nie da się nic na to poradzić, bo jeśli przesunę ten krzyżyk, to wzór i tak będzie wystawał, tylko z drugiej strony.
5. Kolory nadruku nie zgadzają się z kolorami muliny. Drzewa i linie są zielone, a mulina jest w odcieniach brązu i beżu. To utrudnia ogarnięcie haftu.
6. Tu też wystają pojedyncze włókna, tylko mniej niż na kanwie 11 ct.
7. Małą igłę dużo ciężej utrzymać w palcach, bardziej się przeprostowują, dyslokują i bolą.
8. Trzymanie tamborka powoduje nie tylko ból, ale i zapalenie ścięgien i tkanki wokół kciuka i na przedramieniu, aż do łokcia.
9. Konieczność siedzenia i trzymania kanwy pod światło nasila ból miednicy - tak, to ten ból uznany przez medycynę za najgorszy na świecie. Ten, na który nie wymyślono leku, a który jest typowy w eds6a (wynika z deficytu HL).

Mimo to jednak wolę kanwę 14 niż 11.




Przyjrzałam się na zdjęcia zbliżeń na blogach innych hafciarek i widzę, że im też wyłażą nierówno pojedyncze włókna muliny. Odstają i brzydko wyglądają. Tylko mało ktoś robi takie zbliżenie, żeby to było widać. Wniosek z tego, że należy to zignorować - to po prostu złej jakości mulina, nawet jeśli jest droga. Ale nic nie poradzę na to, że mnie to strasznie wkurza, bo nie wynika z mojego błędu, tylko z cudzej nieumiejętności produkowania dobrej muliny. Nienawidzę ponosić konsekwencji cudzych działań. :(

Ale jestem dumna, że mimo 6a, mimo takiego bólu, o jakim się innym nie śniło (cóż, ludzkość powinna się cieszyć, że nigdy nie dozna takiego bólu, jak 10 osób z 6a na świecie ma każdego dnia), mimo dyslokacji, wiotkości, ZA, braku propriocepcji i akomodacji oka - zrobiłam to, i to jeszcze jak równo!

Zamówiłam już nowe wzory w Coricamo, bo tę pasmanterię jakoś polubiłam - właśnie za te wzory! Za to, że są nadrukowane (czyli myślą o osobach ze spektrum autyzmu i z ZA), i że kanwę da się nałożyć na tamborek, co znacznie ułatwia pracę w 6a.

czwartek, 19 stycznia 2017

Haft wstążeczkowy

Spróbowałam haftu wstążeczkowego, bo bardzo podobają mi się tak wyhaftowane prace. Pomyślałam, że można by robić piękne kartki. Zamówiłam zestaw. To miał być łatwy haft na futerale do okularów.

I co? Niestety. Dostałam nie futerał, a luźny niezszyty materiał. Wiadomo - przecież ja tego nie uszyję. Więc od razu wycięłam sam haft, odcinając bezużyteczną resztę. W zestawie były 2 igły, wstążeczki i... opakowanie, które miało chyba być instrukcją, ale nią nie było. Nie dało się z niego nic zrozumieć, bo to nie filmik w perspektywie odpowiedniej dla osoby z ZA.



Zaczęłam więc szukać filmu w Internecie. I znowu zaskoczenie - kompletnie nie ma żadnych filmów dla początkujących. Już pierwszy problem - jak zrobić te kuleczki? Jak one się w ogóle nazywają? Bo bez hasła niczego przecież nie znajdę. Nie znalazłam odpowiedzi na to, więc zrobiłam je tak, jak robi się środeczki w kwiatkach - bo taki film znalazłam.

Kolejny problem - co to za nitka do haftu? Ja nie haftuję inaczej niż krzyżykami. Ewentualnie mogłabym spróbować back stitcha, bo odpowiednie filmiki znalazłam. Ale to, co jest na zdjęciu? Nie znalazłam filmu, jak to zrobić, więc kombinowałam na własną rękę, a wiadomo, że eksperymenty zawsze, ale to zawsze wychodzą źle. Bez wzoru nie da się nic przyzwoitego zrobić, więc i nie zrobiłam.

Największy problem jest jednak z czym innym: z wbijaniem igły w materiał i przeciąganiem. To jest zupełnie niemożliwe. Wiele razy musiałam pomagać sobie tłuczkiem, bo igła nie przechodziła w ogóle, notorycznie kończyło się to dyslokacjami i nasilonym bólem. Po prostu nie da się przeciągnąć wstążeczki, bo nie chce przejść przez materiał. Nie da się też uchwycić igły aż tak mocno, żeby ją palcami przeciągnąć - to niewykonalne, igła nie ma przecież żadnego uchwytu. Palce się przeprostowują, a nie są w stanie uchwycić igły mocniej. To prosta droga do zerwania ścięgien. :( Do wstążek powinien być materiał z bardzo dużymi oczkami. Ten, który dostałam, kompletnie się nie nadawał.

I nie jest to tylko sprawa EDS6a, bo igła w pewnym momencie po prostu się połamała. Metalowa igła, którą przeciągałam tylko mulinę, a nie wstążkę! To co tu mówić o delikatnej tkance, o ścięgnach i mięśniach?



No nie mam szczęścia ani do sklepów, ani do kompletów, które okazują się albo niekompletne, albo bublowate. Zamówiłam jeszcze jeden komplet, tym razem na ali i na kanwie z większymi dziurkami, ale nie sądzę, żeby ten rodzaj haftu był dostępny. Nie ma ani instrukcji dla aspich, ani dobrego sprzętu dostosowanego do EDS. Słabo.

Nie jestem oczywiście zadowolona z efektu końcowego. Po takich mękach powinno to być bardziej efektowne.





***
Mam też i pozytywne wieści. Zamiast zamawiać naklejki (firma się ulotniła, zostawiając klientów z niczym, więc nawet nie ma ich gdzie zamówić), zamówiłam pieczątkę w Lemonade. Wygląda ładnie.  To stempel akrylowy, więc łatwo się go mocuje na bloczku. Będę teraz stemplować kartki na odwrocie. ;)



środa, 18 stycznia 2017

Babcia i Dziadek

Znalazłam w albumie zdjęcia z 1999. Nie na dysku - w realnym albumie. Wtedy nie było aparatów elektronicznych, zdjęcia robiło się na kliszy, którą się wywoływało. Moja idiotenkamera nie była zbyt dobra, więc zdjęcia są lekko nieostre (zwłaszcza twarze) i źle naświetlone. Ale są dla mnie cudowną pamiątką!

Na jednym moja Babcia tańczy kankana na stole. Pamiętam ten dzień. Wysłałyśmy Dziadka do ogrodu. Specjalnie chciałyśmy zostać same, żeby zrobić Babci sesję. Babcia tańczyła kankana, pozowała w koronkowej halce... ach! Cudny to był dzień. Babcia chciała, żebym właśnie taką ją pamiętała i żebym pokazywała znajomym, jaką mam babcię z jajem, a nie zgrzybiałą znudzoną staruszkę. Obydwoje dziadkowie mieli jaja do samego końca. Kiedy Dziadek zmarł, Babcia poszła za nim kilka godzin później. Taka to była miłość, po prostu serce jej pękło za Dziadkiem...

Na drugim zdjęciu stoimy przed USC - dziadkowie odnawiali śluby małżeńskie w 50. rocznicę ślubu. Wszyscy byliśmy wtedy młodzi i piękni. :D

To 2 oddzielne wpisy do smasha, ale chciałam je mieć obok siebie, bo są ze sobą związane. Jeden po prostu wykleiłam papierami (każdy z innego kompletu, bo nic mi nie pasowało). W drugim pomalowałam tło farbami akrylowymi. Księżyc i gwiazdki wycięłam z kartki wyrwanej z książki.


 







Chciałabym wierzyć, że moi dziadkowie gdzieś z góry patrzą i widzą, co tu wyprawiam. Gdyby byli tu ze mną, dostaliby LO. Wiem, że pieczołowicie przechowywali nawet moje najstarsze kartki, robione, kiedy miałam kilka lat. ;)

Zgłaszam ten wpis do zabawy Craftstyle dla babci i dla dziadka. ;)


Oraz do wyzwania Kwiatu Dolnośląskiego. ;)


I do wyzwania SnipArt. ;)




wtorek, 17 stycznia 2017

Wyzwanie czytelnicze 3650 stron

To nie jest blog czytelniczy i nie będzie tu recenzji, ale postanowiłam przystąpić do zabawy - jak zwykle po to, żeby się motywować. W 2016 nie udało mi się przeczytać 300 książek. :( Lektury z zeszłego roku możecie zobaczyć tutaj. Wynik bardzo marny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kiedyś czytałam kilkaset książek w roku w porywach do 1000 (w czasach studiów). 3650 stron to bardzo mało, ale będę mogła w końcu ogłosić jakiś sukces.

A tutaj są zakupy z zeszłego roku. Widać, jak niewiele książek kupuję. Tak jest od jakichś 2-3 lat. Sami wydawcy stwierdzili, że nie wydają już tylu dobrych książek co kiedyś, bo ludzie nie chcą ich kupować. To od razu widać - rzeczywiście nie ma co kupować. Jest wiele książek do jednorazowego czytania, ale nie takich, żeby je mieć i do nich wracać.

Rok zaczyna się źle, bo znowu nie jestem w stanie czytać. Odpaliłam Ivonę, robię, co mogę, ale nie wiem, kiedy znowu będę mogła czytać samodzielnie.

Notatki z lektur 2017 będę dodawać tutaj. Na blogu będzie tylko lista.


STYCZEŃ
1. "Zagubieni. Inwazja" Marcin Mortka (stron 232)
2. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłana Aleksijewicz (stron 336)
3. "Nielubiana" Nele Neuhaus (stron 408)
4. "Krivoklat" Jacek Dehnel (stron 272)
5. "Matka Makryna" Jacek Dehnel (stron 400)
6. "Moralność pani Piontek" Magdalena Witkiewicz (stron 296)
7. "Wielbiciel" Charlotte Link (stron 480)
8. "Projekt Rosie" Graeme Simsion (stron 320)
9. "Dotknąć prawdy" Antoinette van Heugten (stron 480)
10. "Puc, Bursztyn i goście" Jan Grabowski (stron 96)
11. "Kochany zwierzyniec" Jan Grabowski (stron 112)
12. "Wędrowniczka" Olga Gromyko (stron 450)

Razem stron: 3882.

I co teraz? Potrzebuję nowego wyzwania! Chyba że źle przeczytałam i to było wyzwanie na miesiąc. To w lutym zacznę znowu. :)

13. "Korekty" Jonathan Franzen (stron 584).

LUTY
14. "Cudowna broń" Philip K. Dick (stron 255)
15. "Tajemnica mojej matki" Jenny L. Witterick (stron 184)
16. "Szeptucha" Katarzyna Berenika Miszczuk (stron 352)
17. "Noc Kupały" Katarzyna Berenika Miszczuk (stron 352)
18. "Dopóki nie zgasną gwiazdy" Piotr Patykiewicz (stron 400)
19. "Ślepowidzenie" Peter Watts (stron 408)

MARZEC
20. "Ból" Zeruya Shalev (stron 448)
21. "Zaburzenie" Thomas Bernhard (stron 252)
22. "Wymazywanie" Thomas Bernhard (stron 540)

KWIECIEŃ
23. "Korekta" Thomas Bernhard (stron 344)
24. "Sekretne życie drzew" Peter Wolleben (stron 256)
25. "Dziennik geniusza" Salvador Dali (stron 268)
26. "Niewola" Gyorgy Spiro (stron 912)
27. "Iksowie" Gyorgy Spiro (stron 704)
28. "Cienioryt" Krzysztof Piskorski (stron 500)
29. "Realm Guard" Scott Acker & Patrick Riegert (stron 45)
30. "Pragnienie" Jo Nesbo (stron 464)
31. "Polska odwraca oczy" Justyna Kopińska (stron 232)
32. "Małe życie" Hanya Yanagihara (stron 800)
33. "Noc bez księżyca" Paula Detmer Riggs (stron 100)
34. "Zadra 1" Krzysztof Piskorski (stron 384)
35. "Zadra 2" Krzysztof Piskorski (stron 448)
36. "Zapomniane słowa" Magdalena Budzińska (stron 240)

MAJ
37. "Duchowe życie zwierząt" Peter Wolleben (stron 256)
38. "Sztuka powieści" 1 antologia wywiadów (stron 500)
39. "Tysiąc pięter" Katherine McGee (stron 416)
40. "Wyznania buddyjskiego ateisty" Stephen Batchelor (stron 328)
41. "Piąta fala" Rick Yancey (stron 512)
42. "Bezkresne morze" Rick Yancey (stron 512)
43. "Ostatnia gwiazda" Rick Yancey (stron 436)
44. "Królowa Śniegu" Anna Klejzerowicz (stron 300)
45. "Oszpicyn" Krzysztof A. Zajas (stron 560)
46. "Zaginione miasto" Anna Klejzerowicz (stron 320)
47. "Badacz potworów" Rick Yancey (stron 461)
48. "Klątwa Wendigo" Rick Yancey (stron 456)
49. "Osobliwy dom pani Peregrine" Ransom Riggs (stron 400)
50. "Miasto cieni" Ransom Riggs (stron 460)
51. "Biblioteka dusz" Ransom Riggs" (stron 496)
52. "Do zobaczenia nigdy" Eric Lindstrom (stron 356)

CZERWIEC
53. "Szóstka wron" Leigh Bardugo (stron 496)
54. "Królestwo kanciarzy" Leigh Bardugo (stron 608)
55. "Pieśń jutra" Samantha Shannon (stron 400)
56. "Zakazane życzenie" Jessica Khoury (stron 384)
57. "Piąta pora roku" Nora K. Jemisin (stron 440)
58. "Akuszer bogów" Aneta Jadowska (stron 400)
59. "Żniwiarz. Pusta noc" Paulina Hendel (stron 432)
60. "Prawdodziejka" Susan Dennard (stron 384)
61. "Wiatrodziej" Susan Dennard (stron 399)
62. "Żerca" Katarzyna Berenika Miszczuk (stron 352)
63. "Działko, szlafrok i księżniczka" Katarzyna Berenika Miszczuk (stron 317)
64. "Tajemnica nawiedzonego lasu" Anna Kańtoch (stron 368)
65. "Pasterska korona" Terry Pratchett (stron 240)
66. "Starter" Lissa Price (stron 400)
67. "Ender" Lissa Price (stron 400)
68. "Persepolis 1" Marjane Satrapi
69. "Persepolis 2" Marjane Satrapi
70. "Persepolis 3" Marjane Satrapi
71. "Persepolis 4" Marjane Satrapi (4 tomy razem stron 352)
72. "Gra anioła" Carlos R. Zafon (stron 512)
73. "Mroczna materia" Blake Crouch (stron 340)
74. "Właśnie dziś, właśnie teraz" Karolina Wilczyńska (stron 328)
75. "Polowanie na Escobara" Mark Bowden (stron 448)
76. "Komornik" Michał Gołkowski (stron 504)
77. "Komornik. Rewers" Michał Gołkowski (stron 490)
78. "Pierwsze spotkania w świecie Endera" Orson Scott Card (stron 143)
79. "Cień olbrzyma" Orson Scott Card (stron 400)
80. "Ucieczka cienia" Orson Scott Card (stron 192)
81. "Fiolet" Magdalena Kozak (stron 528)
82. "Diabolika" S. J. Kincaid (stron 400)
83. "Czarne narcyzy" Katarzyna Puzyńska (stron 640)
84. "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" Paweł Reszta (stron 336)
85. "Córeczka" Kathryn Croft (stron 350)
86. "Atramentowa krew" Cornelia Funke (stron 640)
87. "Atramentowa śmierć" Cornelia Funke (stron 670)
88. "Chłopak, który stracił głowę" John Corey Whaley (stron 352)
89. "Delirium" Lauren Oliver (stron 360)
90. "Pandemonium" Lauren Oliver (stron 376)
91. "Requiem" Lauren Oliver (stron 392)
92. "Fobos 1" Victor Dixen (stron 456)
93. "Fobos 2" Victor Dixen (stron 496)
94. "Pojedynek na słowa" Connie Willis (stron 560)


LIPIEC
95. "Terror" Dan Simmons (stron 692)
96. "Miłość i aspiryna" Małgorzata Kursa (stron 528)
97. "Żniwa zła" Robert Galbraith (stron 480)
98. "Obłęd rotmistrza von Egern" Szczepan Twardoch (stron 303)
99. "Epifania wikarego Trzaski" Szczepan Twardoch (stron 173)
100. "Nieboszczyk wędrowny" Małgorzata Kursa (stron 240)
101. "Żarna niebios" Maja Lidia Kossakowska (stron 512)
102. "Zbieracz burz 1" Maja Lidia Kossakowska (stron 352)
103. "Zbieracz burz 2" Maja Lidia Kossakowska (stron 416)
104. "Bramy światłości 1" Maja Lidia Kossakowska (stron 512)
105. "Polacos. Chajka płynie do Kostaryki" Anna Pamuła (stron 224)
106. "Helisa" Marc Elsberg (stron 540)
107. "Remedium" Suzanne Young (stron 432)
108. "Epidemia" Suzanne Young (stron 414)
109. "Plaga samobójców" Suzanne Young (stron 500)
110. "Kuracja samobójców" Suzanne Young (stron 480)
111. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha (stron 198)
112. "Idealny stan" Brandon Sanderson (stron 96)
113. "Modyfikowany węgiel" Richard Morgan (stron 512)
114. "Namibia" Anna Olej-Kobus & Krzysztof Kobus (stron 300)
115. "Co czytałem umarłym" Władysław Szlengel (stron 167)
116. "Syndrom czerwonej hulajnogi" Mirka Jaworska (stron 304)
117. "Upadłe anioły" Richard Morgan (stron 528)
118. "Zbudzone furie" Richard Morgan (stron 524)
119. "Był sobie pies" W. Bruce Cameron (stron 392)
120. "Gizelle. Moje życie z bardzo dużym psem" Lauren Fern Watt (stron 224)
121. "Pies też człowiek?" antologia (stron 300)
122. "Silver. Pierwsza księga snów" Kerstin Gier (stron 416)
123. "Miłość w czasach zagłady" Hanni Munzer (stron 488)
124. "Marlene" Hanni Munzer (stron 552)
125. "Kolekcjoner motyli" Dot Hutchison (stron 400)
126. "Dom dla lalek" Lisa Gardner (stron 368)
127. "Magia rzeczywistości" Richard Dawkins (stron 272)
128. "Obecność" Remigiusz Grzela (stron 252)
129. "Pochwała Powolności" Carl Honore (stron 310)
130. "Wiem, co mówię" Józef Hen (stron 340)
131. "Kukuczka" Dariusz Kortko & Marcin Pietraszewski (stron 400)
132. "Zakazana psychologia" tom II Tomasz Witkowski (stron 426)
133. "Trupia Farma" Bill Bass (stron 344)
134. "Autobiografia" tom I Bertrand Russell (stron 312)
135. "Najpiękniejsze wiersze o psach" Franciszek J. Klimek (stron 62)
136. "Dziennika ciąg dalszy" Józef Hen (stron 640)
137. "Powrót do bezsennych nocy" Józef Hen (stron 360)
138. "Henia" Agnieszka Moitrot (stron 96)
139. "Plan ucieczki" Adolfo Bioy Casares (stron 112)
140. "Gdzieś dalej, gdzie indziej" Dariusz Czaja (stron 304)
141. "Pocztówki z kresów przedwojennej Polski" Piotr Jamski (stron 288)


SIERPIEŃ
142. "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" Kazimierz Nowak (stron 505)
143. "Wszystkie lektury nadobowiązkowe" Wisława Szymborska (stron 848)
144. "Książka o czytaniu" Justyna Sobolewska (stron 241)
145. "Życie jest bajką" Dubravka Ugresić (stron 299)
146. "Wystarczy" Wisława Szymborska (stron 54)
147. "Ludzie na moście" Wisława Szymborska (stron 45)
148. "Dwukropek" Wisława Szymborska (stron 38)
149. "Chwila" Wisława Szymborska (stron 45)
150. "Błysk rewolwru" Wisława Szymborska (stron 145)
151. "Marek Bachański. Doktor od spraw niemożliwych" Dorota Mirska-Królikowska (stron 213)
152. "Dzień na ziemi" Michał Paweł Markowski (stron 336)
153. "Błądzą wszyscy (ale nie ja)" Carol Tarvis & Elliot Aronson (stron 235)
154. "Stwarzanie świętości" Walter Burket (stron 264)
155. "Starożytne kulty misteryjne" Walter Burket (stron 234)
156. "Każdy inny" Judith Rich Harris (stron 352)
157. "Logistyka autyzmu" Kate Wilde (stron 243)
158. "Katarzyna Wielka" Ewa Stachniak (505)
159. "W kolebce czasu" Urszula Michalak (stron 110)
160. "Bez pożegnania" Julia Hartwig (stron 89)
161. "Jasne niejasne" Julia Hartwig (stron 56)
162. "Gorzkie żale" Julia Hartwig (stron 56)
163. "Podziękowanie za gościnę" Julia Hartwig (stron 300)
164. "Jalo" Iljas Churi (stron 380)
165. "Dzienniki 1945-1950" Agnieszka Osiecka (stron 810)
166. "Pogłos" Ewa Lipska (stron 54)
167. "Rozmowy z Jorge Luisem Borgesem Richard Burgin (stron 139)
168. "Kwiaty Hiroshimy" Edita Morris (stron 140)
169. "Posiew Hiroshimy" Edita Morris (stron 113)
170. "Sefer" Ewa Lipska (stron 135)
171. "Dzienniki 1951" Agnieszka Osiecka (stron 927)
172. "Na szlaku do Composteli" Hape Kerkeling (stron 343)
173. "Uganda" Michał Kruszona (stron 341)
174. "Dziennik" Julia Hartwig (stron 445)
175. "Wyżej niż kondory" Wiktor Ostrowski (stron 245)
176. "Wyżej niż kondory... 70 lat później" Wojciech Lewandowski (stron 240)
177. "Ale o co chodzi?" Asia i Edi Pyrek (stron 287)
178. "Tu się nie zabija" Anna Bińkowska (stron 372)


WRZESIEŃ
179. "Goniąc marzenia, czyli Podróż poślubna dookoła świata" Monika i Michał Przybysz (stron 463)
180. "Afryka trek 1" Sonia i Alexandre Poussin (stron 491)
181. "Afryka trek 2" Sonia i Alexandre Poussin (stron 656)
182. "Oczy czarne, oczy niebieskie" Maria Wiernikowska (stron 252)
183. "Długa droga w dół" Nick Hornby (stron 364)
184. "Soczi. Igrzyska Putina" Wacław Radziwinowicz (stron 168)
185. "Wojnę szatan spłodził" Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (stron 184)
186. "Klawisze" Drauzio Varella (stron 219)
187. "Rumun goni za happy endem" Bogumił Luft (stron 285)
188. "Dziennik tom II" Julia Hartwig (stron 304)
189. "Miasto Archipelag" Filip Springer (stron 320)
190. "Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie" Andrzej Meller (384)
191. "Przez dziki wschód" Tomasz Grzywaczewski (stron 436)
192. "Czardasz z mangalicą" Krzysztof Varga (stron 305)
193. "Dzienniki 1964-1980" Jarosław Iwaszkiewicz (stron 629)
194. "Dziennik 1945-1956" Jan Józef Szczepański (stron 704)
195. "Dziennik 1957-1963" Jan Józef Szczepański (stron 780)
196. "Hajer jedzie do Dalajlamy" Mieczysław Bieniek (stron 310)
197. "Dosięgnąć horyzontu, czyli Motocyklem przez świat" Dariusz Oskroba (stron 468)
198. "Na krańcu świata" Apsley Cherry-Garrard (stron 479)
199. "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" Anna Kamińska (stron 333)
200. "Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę" Robb Maciąg (stron 170)
201. "Himalaje" Michael Palin (stron 359)
202. "Pasja życia" Jacek Pałkiewicz (stron 501)
203. "Przez drogi i bezdroża" Peter Hessler (stron 512)
204. "Niemiecka jesień" Stieg Dagerman (stron 115)
205. "Słodko-gorzka ojczyzna" Necla Kelek (stron 270)
206. "W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy" Barbara Demick (stron 245)
207. "Światu nie mamy czego zazdrościć" Barbara Demick (stron 363)
208. "Czerwony rynek" Scott Carney (stron 229)
209. "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" Elisabeth Asbrik (stron 356)
210. "Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze" Ewa Matuszewska (stron 317)
211. "Mój brat obalił dyktatora" Jerzy Haszczyński (stron 157)
212. "Dom nad rzeką Loes" Mateusz Janiszewski (stron 155)
213. "Planeta Kaukaz" Wojciech Górecki (stron 245)
214. "Mur. 12 kawałków o Berlinie" antologia (stron 215)
215. "Jakuck" Michał Książek (stron 242)
216. "Dawna mądrość na nowe czasy" Geseko von Lupke (stron 382)
217. "O co nas pytają wielcy filozofowie 3" Leszek Kołakowski (stron 114)
218. "Cienie" Kornel Filipowicz (stron 203)
219. "Bazylek daje sobie radę" Jacek Pałka (stron 124)
220. "81:1. Opowieści z Wysp Owczych" M. Michalski & M. Wasilewski (stron 318)
221. "Głosy starego morza" Norman Lewis (stron 293)
222. "Wniebowzięte" Anna Sulińska (stron 230)
223. "14:57 do Czyty" Igor T. Miecik (stron 150)
224. "Angole" Ewa Winnicka (stron 293)
225. "Izrael już nie frunie" Paweł Smoleński (stron 320)
226. "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska & Kornel Filipowicz (stron 440)
227. "Miniaturzystka" Jessie Burton (stron 460)
228. "Golem i dżin 1" Helene Wecker (stron 394)
229. "Golem i dżin 2" Helene Wecker (stron 340)
230. "Tuż przed świtem" Ibrahim Alsabagh (stron 293)
231. "Policjanci i złodzieje"  Kjetil Stensvik Ostli (stron 490)


PAŹDZIERNIK
232. "Kicia Kocia w bibliotece" Anita Głowińska (stron 24)
233. "Przygody Stasia i złej nogi" Tomasz Grządziela (stron 97)
234. "Kim jest Ryś? Opowieść o chłopcu z zespołem Aspergera" Joanna Chromik-Kovacs & Izabela Banaszczyk (stron 47)
235. "Marcelina i Pamięć Przodków" Izabela Skorupka (stron 364)
236. "Marcelina i Twierdza Wspomnień" Izabela Skorupka (stron 428)
237. "Przekraczając granice" Oksana Pankiejewa (stron 582)
238. "Pierwszy dzień wiosny" Oksana Pankiejewa (stron 497)
239. "Na przekór przeznaczeniu" Oksana Pankiejewa (stron 494)
240. "Dom na wyrębach" Stefan Darda (stron 282)
241. "Wojtek z armii Andersa" Maryna Miklaszewska (stron 477)
242. "Londyńczycy" Ewa Winnicka (stron 197)
243. "Południe" Andrzej Muszyński (stron 202)
244. "Oskarżam Auschwitz" Mikołaj Grynberg (stron 302)
245. "Śmierć w bunkrze" Martin Pollack (stron 270)
246. "Maski zła" Iwona Banach (stron 300)
247. "Efekt Rosie" Graeme Simsion (stron 438)
248. "Niezwyczajni ludzie. Nowe spojrzenie na autyzm" Barry M. Prizant & Tom Fields-Meyer (stron 255)
249. "Obywatel Stuhr" Ewa Winnicka (stron 280)
250. "Między niebem a Lou" Lorraine Fouchet (stron 350)
251. "Sprawiedliwi zdrajcy" Witold Szabłowski (strony 379)
252. "Armenia. Karawany śmierci" Andrzej Brzezicki & Małgorzata Nocuń (stron 228)
253. "Tuk tuk cinema" Robert Maciąg (stron 264)
254. "Samotność Portugalczyka" Iza Klementowska (stron 197)
255. "Pani Stefa" Magdalena Kicińska (stron 263)
256. "Syberia" Jacek Pałkiewicz (stron 305)
257. "Dzienniki tom I" Maria Dąbrowska (stron 422)
258. "Dzienniki tom II" Maria Dąbrowska (stron 462)
259. "Dzienniki tom III" Maria Dąbrowska (stron 376)
260. "Dzienniki tom IV" Maria Dąbrowska (stron 360)
261. "Dzienniki tom V" Maria Dąbrowska (stron 428)
262. "Wołyń 1939-1944" Władysław Filar (stron 272)
263. "Księżniczka z lodu" Camilla Lackberg (stron 424)
264. "Bogini tańca" Ewa Stachniak (stron 525)
265. "Neuroplemiona" Steve Silberman (stron 504)
266. "Kaznodzieja" Camilla Lackberg (stron 438)
267. "Ofiara losu" Camilla Lackberg (stron 447)
268. "Latarnik" Camilla Lackberg (stron 496)
269. "Plutopia" Kate Brown (stron 594)
270. "Fabrykantka aniołków" Camilla Lackberg (stron 491)
271. "Nokturny" Kazuo Ishiguro (stron 279)
272. "Z Hajerem na kraj Indii" Mieczysław Bieniek (stron 318)
273. "[geim] Anders de la Motte (stron 408)
274. "[buzz]" Anders de la Motte (stron 456)
275. "[bubble]" Anders de la Motte (stron 496)
276. "Góry na opak 2" Olga Puncewicz (stron 253)
277. "Greywalker" Kat Richardson (stron 516)
278. "Mężczyzna, który gonił swój cień" David Lagercrantz (stron 424)
279. "Mała zagłada" Anna Janko (stron 254)
280. "Droga do Rio" Aleksandra Pluta (stron 250)
281. "Poltergeist" Kat Richardson (stron 338)


LISTOPAD
282. "Jak oddech" Małgorzata Warda (stron 342)
283. "Pasja wg św. Hanki" Anna Janko (stron 364)
284. "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrik Backman (stron 404)
285. "Ja nie jestem Miriam" Majgull Axelsson (stron 476)
286. "Pępowina" Majgull Axelsson (stron 542)
287. "Ostatni świadkowie" Swietłana Aleksijewicz (stron 228)
288. "Underground" Kat Richardson (stron 344)
289. "Kamieniarz" Camilla Lackberg (stron 533)
290. "Myszoodporna kuchnia" Saira Shah (stron 344)
291. "Vanished" Kat Richardson (stron 368)
292. "Czarna piosenka" Wisława Szymborska (stron 93)
293. "Nie lubię kotów" Katarzyna Zyskowska-Ignaciak (stron 380)
294. "Miasto kości" Cassandra Clare (stron 507)
295. "Zapisane" Julia Hartwig (stron 44)
296. "Czasy secondhand" Swietłana Aleksijewicz (stron 508)
297. "Pogrzebany olbrzym" Kazuo Ishiguro (stron 447)
298. "Rebeliantka" Małgorzata Warda (stron 311)
299. "Terapeutka" Bernadeta Prandzioch (stron 308)
300. "Miasto popiołów" Cassandra Clare (stron 448)
301. "Miasto szkła" Cassandra Clare (stron 544)
302. "Miasto upadłych aniołów" Cassandra Clare (stron 434)
303. "Syrenka" Camilla Lackberg (stron 488)
304. "Czarownica" Camilla Lackberg (stron 592)
305. "Świat dla ciebie zrobiłem" Zośka Papużanka (stron 219)
306. "Okruchy dnia" Kazuo Ishiguro (stron 203)
307. "Miasto zagubionych dusz" Cassandra Clare (stron 560)
308. "Miasto niebiańskiego ognia" Cassandra Clare (stron 702)
309. "Poziom śmierci" Lee Child (stron 463)
310. "Góry na opak" Olga Morawska (stron 320)
311. "Ostatnie dni królika" Anna McPartlin (stron 398)
312. "Memnoch Diabeł" Anne Rice (stron 440)
313. "Wampir Armand" Anne Rice (stron 352)
314. "Merrick" Anne Rice (stron 383)
315. "Krew i złoto" Anne Rice (stron 586)
316. "Posiadłość Blackwood" Anne Rice (stron 641)
317. "Pandora" Anne Rice (stron 268)
318. "Wampir Vittorio" Anne Rice (stron 250)
319. "Księga luster" Adam Faber (stron 456)
320. "Czarny amulet" Adam Faber (stron 500)


GRUDZIEŃ
321. "Marek Edelman. Bóg śpi" (stron 254)
322. "Czerwone słońce" Paulina Hendel (stron 431)
323. "Alfons Mucha i jego świat" Rosalind Ormiston (stron 200)
324. "Ocalona" Alexandra Duncan (stron 460)
325. "Głęboka próżnia" Alexandra Duncan (stron 500)
326. "Zorkownia" Agnieszka Kaluga (stron 288)
327. "Zimowa róża" Christian Signol (stron 190)
328. "Zagadki przeszłości" Kate Atkinson (stron 366)
329. "Domowy poradnik umierania" Debra Adelaide (stron 381)
330. "Diagnoza" Jennifer Haigh (stron 432)
331. "Mężczyźni objaśniają mi świat" Rebecca Solnit (stron 180)
332. "Morderstwa i woń migdałów" Camilla Lackberg (stron 286)
333. "Znajdź mnie" Michelle Knight (stron 300)
334. "Opiekunka" Andrea Gillies (stron 443)
335. "Krucha jak lód" Jodi Picoult (stron 613)
336. "Jak pokochać centra handlowe" Natalia Fiedorczuk (stron 286)
337. "Mag niezależny Flossia Naren 1" Kira Izmajłowa (stron 400)
338. "Mag niezależny Flossia Naren 2" Kira Izmajłowa (stron 599)
339. "Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk (stron 903)
340. "Patrick Melrose" Edward St Aubyn (stron 415)
341. "Uprowadzony" Lee Child (stron 479)
342. "Wyższa magia" Kira Izmajłowa (stron 416)
343. "Psiego najlepszego" Bruce Cameron (stron 296)
344. "Dziewczyna, która wróciła" Susan Lewis (stron 448)
345. "Wróg bez twarzy" Lee Child (stron 448)
346. "Dalej na czterech łapach" Dorota Sumińska (stron 283)
347. "Przysługa" Kate Atkinson (stron 477)
348. "Kill Grill" Anthony Bourdain (stron 424)
349. "Merde! W rzeczy samej" Stephen Clarke (stron 425)
350. "Ogień krzyżowy" Nancy Kress (stron 448)
351. "Próba ognia" Nancy Kress (stron 451)
352. "Panna Ferbelin" Stefan Chwin (stron 317)
353. "Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego" (stron 240)
354. "Kolacja dla wron" Jonathan Carroll (stron 208)
355. "Słowo na A" Nikodem Sadłowski (stron 207)
356. "Prawdziwy człowiek" Gunilla Gerland (stron 311)
357. "Cud chłopak" R. J. Palacio (stron 416)
358. "Wiedźmin. Szpony i kły" antologia (stron 400)
359. "Mechanizm serca" Mathias Malzieu (stron 166)
360. "Czarnoksiężnicy" (stron 574)

Razem stron: 2281420.


poniedziałek, 16 stycznia 2017

TUSAL 2017

I znowu przyszło mi coś robić po raz pierwszy. ;) Ponieważ zaczęłam zabawę z haftem krzyżykowym i wsiąkłam, postanowiłam się zmotywować bardziej i przystąpiłam do tusalowej zabawy. W mojej szafce znalazł się tylko jeden słoiczek, więc go przygarnęłam. Ozdobiłam go mufinkami - i to był mój pierwszy decoupage na szkle w życiu.

Dość prosta sprawa - smarujemy słoiczek klejem do decoupage'u - u mnie to był mod podge - w miejscu, gdzie chcemy nakleić serwetkę. Wzór wcześniej wycięłam nożyczkami, bo chciałam uniknąć serwetkowej obwódki, tym bardziej, że nie zamierzałam malować słoiczka farbą. Naklejamy serwetkę i smarujemy klejem od zewnątrz. Nie trzeba go dawać zbyt dużo. Potem szybko, zanim zaschnie, zbieramy mokrym pędzelkiem nadmiar kleju wokół serwetki. Ja jeszcze po tym wytarłam słoiczek mokrą chusteczką. Odstawiamy do wyschnięcia. I to wszystko. ;)

Zakrętkę pomalowałam zieloną farbą akrylową - zieloną, żeby pasowała do mojej ulubionej zielono-żółtej mufinki. Potem już tylko przywiązałam wstążeczki i voila. ;)

W słoiczku zbieramy odpady od haftu - nitki, banderole z muliny, fragmenty kanwy itd. Stan napełnienia słoiczka prezentujemy każdego nowiu:

28 stycznia
26 lutego
28 marca
26 kwietnia
25 maja
24 czerwca
23 lipca
21 sierpnia
20 września
19 października
18 listopada
18 grudnia

Jeśli chcecie przystąpić do zabawy, to jej zasady możecie znaleźć tutaj

 



niedziela, 15 stycznia 2017

Kartki z serduszkiem

I znowu zrobiłam coś po raz pierwszy w życiu - właśnie spróbowałam iris folding i wsiąkłam! Iris folding to po prostu zaginanie pasków papieru i wyklejanie nimi wzorów. Paski muszą mieć po 2 cm. Zginamy je na pół - teraz każdy ma po 1 cm szerokości. Wzór drukujemy, wycinamy, odrysowujemy na kartce i wycinamy z kartki. Jak już mamy dziurę w kartce, przyklejamy wzór w sam jej środek - wzorem do środka, bo będziemy wyklejać od wewnątrz kartki. Wyklejamy według wzoru, zgięciami do środka. Ja najbardziej lubię wzory, które posiadają pattern guide, czyli mają ponumerowane paski według kolorów, ale widziałam i takie, gdzie kolory trzeba dobierać samemu (to nie dla aspich niestety).

W tym przypadku pattern guide okazał się jednak niedopasowany do wzoru, za każdym razem brakowało paseczków. Okazało się, że do wzoru serduszka potrzeba ich więcej, niż jest napisane. 2 razy musiałam też zginać pasek raz jeszcze - żeby był szerszy.

Wbrew pozorom to nie jest łatwe. Mierzenie pasków, odrysowywanie (tu się przyda T-ruler, bez niej nie dałabym rady, wyszłoby po prostu krzywo, bo do mierzenia też potrzeba propriocepcji), wycinanie, zginanie - już samo to trwa wieki. Właściwie dopiero wyklejanie sprawia mi przyjemność. Zepsuł mi się nożyk Fiskarsa, ostrze mu wypadło i musiałam wycinać wzór w kartce jakoś inaczej. Mam zwykły nożyk, ale natychmiast zdyslokował mi palec, a na koniec i tak okazało się, że niczego nie wyciął, tylko zrobił zagłębienie w kartce. Tylko Fiskars naprawdę tnie. Ból od wycinania jest tak duży, że szybko zamieniłam nożyk na nożyczki. Niestety to da się zrobić tylko w prostych wzorach. Te bardziej skomplikowane muszą być wycinane nożykiem, nożyczki nie wejdą i nie są tak precyzyjne. Zupełnie sobie tego nawet nie wyobrażam.

Paski przyklejamy zwykłą taśmą klejącą. Niech Wam nie przyjdzie do głowy przyklejać klejem - kartka się zwichruje i nie będzie się to zbyt dobrze trzymać. Na sam koniec docinamy biały papier i zaklejamy paski od wewnątrz. Na zewnątrz wtedy będzie można przykleić coś w środku serduszka. Ja wybrałam resin flowers. Nigdy wcześniej ich nie używałam, a tu mi pasowały idealnie (czyli znowu coś robię po raz pierwszy :)).

W Internecie jest masa bezpłatnych wzorów do iris filding. Ja mam większość z Pinterestu, ale są też strony, skąd można te wzory ściągnąć.

Papier musi się dość łatwo zginać. Papier scrapowy będzie za sztywny. Do poniższych kartek użyłam zestawu papierów z Tigera i bardzo je polecam. Można też użyć papieru do origami (tu trzeba zwracać uwagę na jego szerokość, niektóre są za wąskie) i do pakowania prezentów.








Różowa karteczka była pierwsza, więc zgłaszam ją na wyzwanie pt. Kocham Cię jak...


sobota, 14 stycznia 2017

Konik morski

Dziś powstał taki oto konik morski. Wykonałam go z tutorialem pitje4life na yt. Żałuję, że wcześniej nie spojrzałam w google, jak takie koniki wyglądają, zrobiłabym mu inną mordkę, bo teraz wygląda lekko dziwnie. ;) No ale niech będzie.

Użyłam do niego 4 kolorów akwareli z zestawu ZIG Pearlescent Watercolor Jewel Box. Jestem sroką i uwielbiam, jak mi się wszystko mieni. :) To było moje pierwsze użycie akwarelek do malowania i pierwsze - tych konkretnych akwarelek! Jak na pierwszy raz chyba nie jest źle?

Konik najpiękniej wygląda pod światło. Technika, jakiej użyłam, to wet in wet. Najpierw naszkicowałam konika mokrym pędzelkiem na papierze. Potem wypełniłam kontury wodą. A dopiero potem nanosiłam kolory. Kolce konika rozdmuchałam przez słomkę.

Do akwareli najbardziej lubię papier Canson Illustration (wcale nie akwarelowy :)).

Długo szukałam cytatu, jaki by pasował, w końcu znalazłam Šabacha. Coś takiego mógł napisać tylko mężczyzna, ale cóż, ma rację. ;)







Na koniec konik wylądował w smashu. ;)



Biorę udział w wyzwaniu Od A do Z!


I w słodkim Candy tutaj! :)